Front-endowe nowości

Wpis do kroniki ;-)

Poza nową wersją jQuery, o której pisałem w poprzednim wpisie, ostatnio warte wspomnienia są następujące nowości:

  • Twitter Bootstrap (wersja 2.1.0) – zestaw komponentów pozwalających na łatwe i szybkie budowanie interfejsu użytkownika. Biblioteka zawiera komponenty wykonane w technologiach HTML, CSS i JavaScript. Tworzy kompatybilny kod, poprawnie wyświetlający strony na wszystkich przeglądarkach, włączając w to przeglądarki mobilne i starsze wersje Internet Explorera.
  • HTML Boilerplate (wersja 4.0.0) – jest to „szkielet” pustej strony w HTML5. Całość została przygotowana tak, by działała na najpopularniejszych przeglądarkach, także mobilnych. Szablon cechuje m.in.:
  • cdnjs – gy dołączamy do strony zewnętrzne biblioteki czy pluginy, nie musimy umieszczać ich źródeł na naszym serwerze. Dzięki czemu oszczędzamy łącze naszego serwera i użytkownika, jeśli odwiedził on wcześniej inną stronę linkującą do tego samego źródła. Istnieją serwery CDN Google czy Microsoftu, ale oferują jedynie kilka najpopularniejszych bibliotek. cdnjs z kolei hostuje sporą grupę JavaScriptowych biliotek.
  • lab.hakim.se – imponujący zbiór projektów developera ze Szwecji, przedstawiający możliwości HTML5+CSS3+JS. Szczególne wrażenie wywarła na mnie biblioteka do prezentacji w przeglądarce – reveal.js. Warto dodać stronę do ulubionych i sprawdzać nowości.
  • codepen.io – strona współtworzona przez założyciela css-tricks.com. Podobnie jak wyżej, również prezentuje możliwości najnowszych technologii – tutaj przykłady dodawane są przez użytkowników. Można podpatrzeć rozwiązania i czerpać inspiracje.
  • vanilla.js – szybka, lekka (zajmuje 0 bajtów) biblioteka do tworzenia potężnych i wydajnych aplikacji JavaScriptowych. Tak naprawdę ta strona to żart, mający na celu uświadomić, że wszystko co oferuje jQuery można wykonać w czystym JavaScript, niejednokrotnie z użyciem sporo mniejszej ilości kodu.

Na koniec dwie nowości „przeglądarkowe”:

  • w nowym Firefoksie, dzięki użyciu technologii webGL możemy zagrać w trójwymiarową strzelankę
  • Microsoft z kolei, promuje swoją przeglądarkę na stronie Atari, gdzie udostępnione zostały klasyczne zręcznościówki, przepisane do HTML5.

SKOMENTUJ