Sublime Text 2 – edytor idealny?

Jednym z podstawowych narzędzi programisty jest bez wątpienia edytor tekstu. Przez długi czas używałem bardzo dobrego Notepad++ z szeregiem wtyczek ułatwiających pracę. Do Vima czy Emacsa nigdy się nie przekonałem – były dla mnie zbyt zaawansowane, nieintuicyjne, a konfiguracja przytłaczająca. Jednak czytając blogi, czy oglądając video poradniki co raz częściej przewijał się Sublime Text 2, który przede wszystkim prezentował się bardzo przyjemnie od strony wizualnej.

Zalety programu

Postanowiłem zainstalować go u siebie, początkowo w darmowej wersji beta. Darmowa wersja pierwotnie działała bez ograniczeń, następnie przy korzystaniu ze schowka wklejana była informacja z prośbą o zakup pełnej wersji, po czym program przestał działać zupełnie. Chwilę po tym ukazała się wersja stabilna oznaczona numerem 2.0, co sprawiło, że zadecydowałem zakupić licencję.

Do najważniejszych cech programu należą:

 • Naprawdę ładny wygląd. Nie jest to z pewnością najważniejsza cecha dobrego edytora, ale w Sublime Text 2 zakochałem się od pierwszego uruchomenia. :) Dodatkowo, dostępne są motywy pozwalające zmienić nie tylko kolory edytowanego tekstu, ale także wygląd okna programu.
 • Wielokrotne zaznaczanie i edycja. Genialna opcja – z wciśniętym klawiszem CTRL klikamy w różnych miejscach otwartego dokumentu, co powoduje pojawienie się dodatkowych kursorów pozwalających edytować różne miejsca w kodzie w ten sam sposób. Przydatnym skrótem okazuje się tutaj CTRL + D znajdujący kolejne wystąpienia słowa w którym aktualnie znajduje się kursor i dodający do każdego z nich kursor. alt + F3 z kolei, od razu zaznacza i dodaje kursor do wszystkich wystąpień danego słowa.
 • Edycja w kartach i obszarach – możliwość otwarcia wielu plików na kartach oferuje chyba każdy edytor. W ST2 możemy okno dodatkowo podzielić na obszary, w każdym z których mamy dowolną ilość kart. Polecam przetestowanie skrótów:
  • alt + shift + 1 – domyślny widok, 1 obszar
  • alt + shift + 2(/3/4) – 2(/3/4) obszary sąsiadujące w pionie
  • alt + shift + 5 – siatka 2×2
  • alt + shift + 8(/9) – 2(/3) obszary sąsiadujące w poziomie
 • Przywracanie zamkniętych kart – skrót znany z przeglądarek CTRL + shift + T – otwiera zamknięte karty w kolejności zamknięcia
 • Szybkie otwieranie plików – Goto Anything – wciskamy CTRL + T i wpisujemy dowolny fragment zawartości czy nazwy pliku, po czym wyświetlone zostaną propozycje z podglądem zawartości, dzięki czemu możemy szybko otwieramy żądany plik
 • Minimapa kodu, na której widać zarys kodu w całym edytowanym pliku
 • Wszystkie funkcje i ustawienia programu dostępne są z linii komend pojawiającej się po użyciu skrótu CTRL + shift + p
 • snippety – krótkie, często powtarzające sięfragmenty kodu, istnieją wbudowane, można ściągnąć, można napisać własne
 • Wspomnieć należy o takich podstawowych funkcjach jak kolorowanie składni, zaznaczanie nawiasów, duplikowanie i usuwanie linii, zaznaczanie fragmentów kodu i tym podobne, przyspieszające edycję kodu.

Wtyczki

Jak widać powyżej ST2 jest całkiem funkcjonalnym narzędziem „out of box”. Oferuje jednak możliwość rozbudowania swoich możliwości za pomocą pluginów. Można je dodawać ręcznie, ale proces ten znacznie ułatwia dodanie obsługi repozytorium rozszerzeń. Repozytorium instalujemy wg następującej instrukcji.

Lista wtyczek dostępna jest pod adresem wbond.net/sublime_packages/. Do najważniejszych wtyczek można zaliczyć m.in:

Ponadto, po zainstalowaniu pluginów służących do podpowiadania składni, podpowiadania ścieżek plików, zawierających snippety popularnych frameworków PHP czy pobierających dokumentacje używanych funkcji PHP, możemy śmiało stwierdzić, że Sublime Text 2 staje się wygodnym i szybkim IDE, z powodzeniem mogącym zastąpić NetBeans czy Eclipse w małych czy średnich projektach.

Podsumowanie

We wpisie przedstawiłem tylko kilka podstawowych funkcji tego programu. Więcej jego możliwości pokazanych zostało m.in. pod następującym adresem: kingluddite.com/st2/sublime-text-2-kick-start, ale szczerze to polecam przetestowanie programu u siebie.

Licencja kosztuje 59$, co może wydawać się sporo, ale program jest wieloplatformowy i zakupiona licencja tyczy się wersji 1 oraz 2, a także pozwala nam używać edytora na wielu systemach i komputerach.

No Responses

SKOMENTUJ