WebPlatform.org – Google, Microsoft, Apple, Facebook i in. dokumentują standardy Otwartej Sieci

Dzisiejszy Internet*) obiega informacja o założeniu przez konsorcjum W3C strony webplatform.org. Strona ta ma być próbą stworzenia „całkowitej” dokumentacji wszystkich otwartych standardów sieciowych. Pomoc w tworzeniu  zasobów, poza W3C,   zapowiedziały już tacy giganci jak: Adobe, Apple, Facebook, Google, HP, Microsoft, Mozilla, Nokia i Opera.

Póki co strona jest w fazie alfa, ale jestem bardzo ciekaw jak się rozwinie, ponieważ każdy się zgodzi, że scentralizowana dokumentacja i spis najlepszych praktyk w jednym miejscu były by bardzo pomocne. Poza pełną dokumentacją HTML5, CSS3 i innych standardów, nowa strona ma zawiadamiać także o najświeższych nowinkach i informować o stanie ich standaryzacji i obsłudze w poszczególnych przeglądarkach.

Strona funkcjonuje pod silnikiem Wiki, umożliwiając pracownikom z każdej firmy członkowskiej, wprowadzać własne edycje i aktualizacje witryny; przy czym gwarancję poprawności zamieszczonych artykułów zapewnia konsorcjum W3C. Użytkownicy mogą dyskutować i komentować opublikowane treści na forach, czy dedykowanym kanale IRC.

Od kilku lat na większość popularnych fraz wyszukiwanych w Google i dotyczących HTML/CSS/JS wśród pierwszych wyników pojawia się strona w3schools.com. Treści na niej zawarte bywają jednak niepoprawne, a nazwa błędnie sugeruje, że strona ma coś wspólnego z W3C. Jest nadzieja, że projekt webplatform.org pozwoli usunąć w3schools na dalsze pozycje, tak by niedoświadczeni developerzy nie korzystali z niewłaściwych źródeł.

Tak czy inaczej, miło jest zobaczyć, jak giganci technologiczni tworzą coś razem w szczytnej idei, polecam zatem śledzić rozwój webplatform.org.

Źródła:

SKOMENTUJ